Dünya’nın yakınından dev göktaşı geçecek

Güneş Sistemi’ndeki Devasa Bir göktaşının Dünya’nın tanıdığından geçeceği öğrenildi.

Space.Com web sitesinde yer alan habere göre, ‘1998 OR2’ adı verilen 2,4 kilometre çapındaki göktaşının Dünya’nın 6,3 milyon kilometre yakınından geçmesi bekleniyor.

Ay’dan 16 kat daha fazla bulun bulun göktaşının Dünya’ya çarpma tehlikesi bulunmuyor.

Abd’nin Havai eyaletindeki Haleakala Gözlemevi’ndeki gök bilimciler Tarafından 24 Temmuz 1998’de keşfedilen ‘1998’de OR2′, bugüne Kadar tespit edilen en parlak ve en büyük asteroidlerden biri olarak biliniyor.

Read More
admin 29 Nisan 2020 0 Comments

Apple ve Google, koronavirüs bulaşanların tespiti için ortak uygulama geliştirme mevzusunda ortaklık yaptı.

Apple ve Google, koronavirüs bulaşanların tespiti için ortak uygulama geliştirme mevzusunda ortaklık yaptı.

Google ile Apple, koronavirüs bulaşan kişilerle temasa geçip geçmediğinizi tespit edebileceğiniz yeni, ortak bir tatbik geliştiriyor.

Apple ile Google koronavirüse karşı ortaklaşa iş yaptı!

lk Olarak Çin’de Ortaya çıkarak bütün, dünyayı Etkisi dibine alan COVID-19 salgını Için Bilim Dünyası aşı ettik deva çalışmalarına devam ediyor. koronavirüse Karşı mücadelede teknoloji Şirketleri de ETKEN rol aliyor.

Google ile Apple, koronavirüs ileMücadele Kapsamında daha ilkin testi Ölümlü çıkmış Olan hastaların Diğer kullanıcılara Olan mesafesi mevzusunda Bir uyarma sistemi uzerinde ortak emek harcama, kararı aldıklarını açıkladı.

Bluetooth Teknolojisine ya dayanarak Uygulama ile kullanıcılara, bir Covid-19 hastası ile temasta bulunmaları durumunda cep telefonuna uyarı durumunda Bir Bildirim gidecek. Şirketler Tarafından Meydana GETİRİLEN ortak Açıklamaya Göre Temas Takip / İzleme Sistemi’nde GPS  konum; verileri Veyabireyin şahsi bilgileri kaydedilmeyecek.

Henüz üzerinde çalışılan anda teknolojinin emek harcama prensibi ise şu şekilde ; zeki telefonların Bluetooth LE Teknolojisi kullanılarak Yakın Manzara Temaşa Geçen kisiler Tespit edilecek, bu Veriler ortak Bir Sisteme işlenecek ettik şayet temasta Bulunan kişilerden Birinde koronavirüs Olduğu Tespit edilirse diğerine de durum ile alakalı haber verilecek.

Şirketler Tarafından Meydana GETİRİLEN ortak açıklamanın tam Metni imkb şu sekilde ; “Elma ettik Google olarak, Gösterilen bu sürecin iş birliği icindedünyanın en acil problemlerinden birini çözmemiz için asla asla kadar mühim bir dönem olduğunu düşünüyoruz. Geliştiriciler, devletler ve amme sağlığı tedarikçileri ile yakın bir iş birliği içinde çalışın hızlı bir şekilde tasarlanmış teknolojinin gücünden yararlanarak tüm dünyada Covid-19’un yayını yavaşlatmayı ve günlük yaşamda normale dönüşü hızlandırmayı umuyoruz. Ettik Şeffaflık çalısmada gizlilik Bu, kullanıcının izni Büyük importance taşıyor ettik alâkalı paydaşlara danışarak bu İşlevleri Geliştirmek Için sabırsızlanıyoruz. İlgililerin çözümleme edebilmesi Için Çalışmalarımız HakkindakiBilgileriaçık Bir biçimde yayınlayacağız”

Read More
admin 12 Nisan 2020 0 Comments

E-Devlet kapısına girenlere fazlaca mühim uyarı! Siber suçlulara dikkat

Siber güvenlik uzmanları, kullananların kredi kartı bilgilerine ulaşmayı amaçlayan düzmece e-devlet kullanımını tespit etti.

Siber suçlular, bu kez cep telefonlarından e-devlet işlemi yapmak isteyen kullanıcıları hedef aldı. Geçmişte de resmi kuruluşların sitelerini taklit ederek, oltalama (phishing) yöntemiyle vatandaşları dolandırmaya çalışan siber suçlular, bu kez sahte e-devlet hesaplarıyla amaçlarına ulaşmaya çalışıyor. 

Sahte e-devlet site ve uygulamaları

Antivirüs ve internet güvenliği kuruluşu ESET’in kıdemli güvenlik araştırmacısı Lukas Stefanko, Türkiye’de e-devlet kullanıcılarını hedef alan bir oltalama çabası tespit etti. Stefanko’nun tespitlerine göre siber suçlular, sahte e-devlet site ve uygulamalarla vatandaşların kredi kartı bilgilerine ulaşmaya çalışıyor. 

Dolandırıcılar büyük ihtimalle, çeşitli geri ödemelere ilişkin beklenti veya maske dağıtımının e-devlet üzerinden yapılacağı bilgileri nedeniyle bu alana yönelik yoğunlaşmadan fayda çıkarmaya odaklandı. 

Oltalama (phishing) saldırısı nasıl çalışıyor?

E-devlet kullanıcıları bu oltalama (phishing) saldırısında genellikle “aidat iade işlemleri“ gibi muğlak ifadelerle sahte e-devlet sitelerine yönlendiriliyor. Burada, Android sistemli cep telefonu kullanıcıları hedef alınıyor. Söz konusu sahte web sitelerinde, kişiden para iadesi yapılabilmesi için kişisel bilgiler isteniyor. 

Daha sonra bu site üzerinden işlem yapılamadığı, iki faktörlü doğrulama için gelen SMS sisteminin çalışmadığı belirtiliyor ve kullanıcıdan cep telefonuna e-devlet uygulaması indirmesi isteniyor. Böylece çift faktörlü koruma sistemi bypass edilmeye çalışılıyor. 

Ancak kullanıcının yönlendirildiği Android cep telefonu uygulaması da aslında sahte. Vatandaşların karşısına “e-Devlet Kapısı Online Aidat İade Sistemi“ gibi sayfalar çıkıyor ve burada eksik kalan bilgilerin doldurulması isteniyor. 

TC Kimlik No, ad soyad, kredi kartı numarası son kullanma tarihi, hatta kart limiti bile talep ediliyor. Tüm bu bilgilerle siber suçlular, kullanıcıların kredi kartından faydalanabilmelerine yönelik kapıyı açmış oluyor. 

Hackerler büyük ihtimalle yerli

ESET’in ulaştığı teknik verilere göre, bu oltalama kampanyası twitter reklamları üzerinden yayılmış görünüyor. Domain adresi Türkiye dışını göstermekle birlikte saldırı paketindeki çeşitli detaylar, bunun Türk hackerler tarafından hazırlanmış bir siber saldırı dalgası olduğu izlenimini veriyor. 

Nasıl korunabiliriz?

ESET Kıdemli Güvenlik Uzmanı Lukas Stefanko, phishing kurbanı olmamak için internet kullanıcılarına şu önerilerde bulundu:

Özellikle bu zor zamanlarda kart aidatı, aidat iade sistemi gibi konularda size ulaşacak tekliflere temkinli yaklaşın.

Kamu ve online bankacılık ile ilgili girmek istediğiniz sitenin adını, adres çubuğuna (URL) kendiniz yazın. Arama motorundan çıktıysa da girmek istediğiniz yer olduğundan emin olun, adı kontrol edin.

E-kapim, e-kapim-online, e-kapim-portalgiris gibi yanıltıcı isimli sitelerden uzak durun.

Güvenliğinden ve meşruluğundan şüphe duyduğunuz online formlara asla hassas bankacılık bilgilerinizi girmeyin.

Yalnızca bankanızın resmi sitesiyle bağlantılı mobil bankacılık uygulamalarına güvenin.

İndirmek istediğiniz uygulama tarafından istenen izinlere dikkat edin. Uygulamanın işlevleri için gereksiz görünüyorsa, uygulamayı indirmekten kaçının.

Bilgisayar, tablet veya telefonunuzun işletim sisteminin güncel olmasına, yamaların yapılmış olmasına dikkat edin.

Mutlaka profaktif bir antivirüs, internet güvenliği ve mobil güvenlik çözümü kullanın.

Google Play veya diğer saygın uygulama mağazalarına bağlı kalın. Bu mağazalar zararlı uygulamalardan tamamen arınmış olmayabilir, ancak çok daha güvenlidirler.

Read More
admin 12 Nisan 2020 0 Comments

Google, Android Dağılım Grafiğini Yayınlamayı durdurdu

Google, Yıllardır yayınladığı Android’i ettik Cihazların Android’in hangi Sürümünü kullandığını yayınlayan Dağılım grafiğini yayınlamayı sona erdirdi. Android dağılım grafiği esas olarak Android uygulamalarını geliştirenlere yönelik olarak yayınlanıyordu.

Google’ın Yıllardır kamuoyuna açık Olarak yayınladığı ettik Android Dağılım grafiği Olarak Bilinen Istatistikleri bundan böyle yayınlamayacağı açıklandı. Yaklaşık bir senedir burada olmayan grafiklerde, Android cihazlarda hangi Android versiyonunun kullanıldığına ait olduğu yer alıyordu.

Android dağılım grafiği esas olarak Android uygulama geliştirenler için, o uygulamaların çalışabileceği en düşük Android sürümüne karar vermeleri için yayınlanıyordu. Bu grafiklerde gösterilen Veriler pek de memnun edici değildi zira örneğin 2015 yilindan kalma Android Marshmallow’un pazar payının Yüzde 15’in uzerinde oldugunu buradan öğreniyorduk.

Apple’a Karşı Bir hamle Olabilir

Android

Elma  gibi şirketlerin Google’ın açıklamış Olduğu Android verilerini değerlendirerek Kendi cihazlarına Yönelik güncellemeler Konusunda esnemelere gidebildiği belirtiliyordu. Bu pek doğru bir karşılaştırma mevcutturbundan sonra Android’in, dijital istikamet işaretleri benzer biçimde , iOS’un pek de umursamadığı boşlukları dolduran cihazlar var. Bu türden cihazların Android’in en yeni çalışırken çalıştırmaları gerekmiyor yada daha da ötesinde donanımlarını daha sık geliştiriliyor.

Tüm Bunları alt alta koyunca, Google bu Grafikleri yayınlamayı ilk kez Ekim 2018’de durdurdu  ancak 2019’un mayıs ayinda sürpriz Bir sekilde tekrar güncelleme geldi o Tarihten bu Gör yana sessizliğe gömüldü ettik. Google şimdi de, Android dağılım grafiğini internetAndroid Studio’nun ‘Yeni Proje Oluştur’ (Yeni Proje Yarat) sihirbazına yönlendirdi.

Android

Google’ın bu bilgileri kamuoyundan gizliyor olması fena olsa da grafiklerin sadece  tatbik  geliştiricilerine yaradığı da bir gerçek. Android Studio’daki manzara ne durumda? Google’ın dağılım grafiklerinden alışkın olduğumuz dairesel gösterim yerine ‘kümülatif dağılım’ oranları gösterilmiş. Bu gösterimde geliştiricilerden uygulamalarının çalışmasını istedikleri en eski görüntüler seçmeleri isteniyor. Bundan sonra varsayılan olarak bu seçimden yeni olan her sürümde tatbik muntazambir biçimde çalışıyor.

Kümülatif dağılım oranlarıyla birlikte geliştiriciler, onun yeni Android dağıtım yayını içindir hangi Android cihazları kaybedeceklerinin oranını görüyorlar. Bu biraz kafa Karıştırıcı Olabilir ancak Android Dağılım grafiklerinin yayınlanması tam da bu işe yarıyordu. Geçen sene gösterilen istatistiklere gore Android 10,% 8,2’lik Bir pazar payında kalmış Yüzde ettik 10 pazar payına ulaşamamıştı. Android cihazlarda en oldukça kullanılan Android sürümüyse, yüzde 31,3’le Android Pie’dı. 

Read More
admin 12 Nisan 2020 0 Comments

Whatsapp’tan görüntülü konferans için yeni hamle

WhatsApp, yeni bir hamlesi ile karşımıza çıktı. WhatsApp görüntülü konferans için yeni özelliğin yakında geleceğini duyurdu.

WhatsApp’ta uzun bir süredir yer edinen grup görüntülü konferans özelliği katılımcıları tek tek ekleyerek çalışılıyordu . WhatsApp, yayınlayacağı güncelleme ile 4 yada daha azca benlik grupları için WhatsApp’tan grup araması onu basit zamankinden daha basit hale geriyor. Bunun için grup sohbet etmeye, sohbetteki herkesle direktbir görüşme için için video yada sesli arama simgesine dokunmanız yeterli olacak.

istanbul escort
görüntülü konuşma

iOS ve Android kullanıcılarına sunulacak olan bu özelliğin çok kısa bir süre içerisinde aktif olması bekleniyor. Ekranı eşit bir şekilde dörde bölerek görüntülü konuşma imkanı sunacak olan uygulama, maalesef ki ses kalitesi ve görüntü kalitesi açısından diğer uygulamaların bir tık gerisinde.

Yine de akıcı bir görüşme sunan WhatsApp’ın, öteki uygulamalara nazaran daha azca veri tükettiğini belirtelim. Yeni özellikler kullanabilmek için oynamak Play Store yada App Store’dan güncellemeniz gerekiyor. Güncelleme sonrası aynı anda 4 kişi ile tek bir tıklama ile görüntülü olarak görüşebileceksiniz.

Read More
admin 12 Nisan 2020 0 Comments

Google Chrome’un yeni özelliği oldukça işinize yarayacak! Chrome’da artık sekmeler için …

Google geçtiğimiz günlerde Chrome 81’de yayınlamıştı. Popüler web Tarayıcısı Chrome’un yeni sürümüne NFC Desteği Özelliği gelmiş ettik kullananların yakınma Ettiği birtakım hatalar düzeltilmişti. Şimdi Chrome’un başka bir özelliği daha fazla girdi. Bu yeni özellik Chrome sekmeleriyle ilgili. Lafı daha fazla uzatmadan detaylara birlikte bakalım.

Google Chrome'un yeni özelliği çok işinize yarayacak! Chrome'da artık sekmeler için...

Google bir taraftan COVID-19 salgınıyla mücadele için çeşitli projelerde yer alırken,diğer taraftan mevcut hizmetler ve ürünler için güncellemelere devam ediyor. Bir Süre ilkin Popüler web Tarayıcısı Google Chrome’un yeni Sürümü yayınlanmıştı. Bununla Birlikte Krom sekmelerinde oldukca işinize yarayacak Bir hususiyet de aktif havale.

CHROME’UN YENİ SEKME ÖZELLİĞİ NEDİR?

Google Chrome sekmesinden sizca sekme açacağı, Google’ın sekme karmaşıklığını giderebilecek bir çözüm var. Şirket, daha Önce birtakım Kullanıcıların bulunduğu erişimine oluşturulan ettik faal sekmelerinizi gruplandırmanıza olanak tanıdığı olan özelliği herkes için kullanın sundu.

Mac yada , Windows Kullanıcıları Google Chrome’u oğul Olarak sürüme güncelledikten Sonra sekme gruplarınızın özelliğinden yararlanabiliyor.

GRUPLANDIRMA NASIL YAPILIR?

Yeni bir sekme grubu oluşturmak için bir sekmeye sağ tıklayıp ‘Yeni gruba ekle’ gerekenğine tıklamak. Sonra Chrome, o sekmenin sol tarafına renkli bir nokta yerleştirecek.

Bu Noktaya tıkladıktan sonrasında istediginiz Bir rengi seçebilir yada oluşturdugunuz sekme grubuna isim verebilirsiniz.

Aynı gruba eklemek istediğinizdiğer sekmeler de sağ tıklayıp ‘Mevcut gruba ekle’ diyerek, sekmeleri gruplandırabilirsiniz.

Oluşturdugunuz gruptan sekmeleri Kaldırmak Için imkb yine Sağ tiklayip ‘Gruptan kaldır’ diyebilirsiniz.

Read More
admin 12 Nisan 2020 0 Comments

VPN Nedir?

VPN-Sanal Özel Ağ (Sanal Özel Ağ) gereklidir ne olduğunu anlatmaya tam olarak başlardan ilkin ağ kelimesini inceleyebiliriz. Muhtemelen ” ağ ” kelimesi genel olarak kabul edilebilir bir terim olduğu ve de teknolojiyle ilişkisini kullanmadan insan tarafından da bilinmiş olduğu için açıklama ve anlaması en rahat olan terim. Bir ağ birtakım rastlantısal metotlar arasında yazışma kurabilen cihazlardan oluşur. Bu cihazların kontakt kurmuş olduğu metotların sayısı çoktur bu sebeple sayısız elektronik sinyal özellikleri, veri-linkleri, transfer ve uygulama protokol katmanları vardır. Antrasit indirgemek gerekirse, bir Anahtarlamalı ağ birbiriyle yazışma kurabilen cihazlardan kaynaklanır ettik de bu CİHAZLAR Kendi aralarında başarı göstermiş Bir halde veri alışverişinde bulunabilirler.Özel kelimesine bu kapsamda değinecek olursak, ” hususi ” CİHAZLAR Arasındaki İletişimin Bir sekilde gizli saklı Olduğu anlamına gelir, doğrusu bu hususi ağa dahil olmayan cihazların veri aktarımı hususları yahut gizli saklıDeğildir. Bunlara dayanarak, veri Güvenliği gizliliğinin VPN ettik ismini verdiğimiz sistemin on iki Temeli bulunduğunu söyleyebiliriz.

Özel kelimesini bir de zıt anlamı olan umumi üzerinden açıklayabiliriz. Umumi olan insana açıktır ve hepimiz kullanır ve de genel hatlarıyla bir kurumsal bir tüzük tarafınca yönetilir . Bunun yerine, hususi kelimesi üçüncü partilerin erişim sağlayamadığı belirli ve sınırlı kişiler tarafından yönetilir ve bu muayyen kişiler tarafıncaerişim sağlanabilir. Özel ağlara misal verecek olursak, internete Veya öteki HERHANGİ Bir dýþ Kurumsal ağa Bağlı olmayan ağlardır, bu ağların Özel olmasının nedeni disariya HERHANGİ Bir bağlantılarının olmamasıdır.Özel kelimesini VPN Sistemini baz Olarak anlatacak olursak, veri Güvenliği gizliliğini baz alan de internete Bağlanmak isteyen ettik ettik kisi VEYA Kurumları internet Üzerinden beligbli Bir tunel Protokolü ismini verdiğimiz sistemle internete bağlayan Bir anlam taşır.

Bir VPN programı kullanılmadan bağlanılan internette işlem değişik ilerler. Bir web hizmet sağlayıcısı (ISP) tarafınca boyut İnternet hizmetini sağlayan faydalandığınız tüm cihazlara bir IP adresi verin. Bu IP – internet protokolü adresi kullanın çevrimiçi ve sanal adresinizdir. Gerçekleştirdiğiniz Çevrimiçi aktiviteler rahatlıkla bu IP adresi Üzerinden bulunabilir de ettik web Hizmet sağlayıcısı Tarafından Hüviyet tespitiniz rahatlıkla yapılabilir.VPN kullandığınızda imkb IP adresiniz Kullandığınız VPN programı vesilesiyle bu Programın boyutu sağladığı VPN sunucu konumlarından Birini seçmeniz durumunda IP adresi olarak gözükür. Bu DURUMDA sadece sadece IP adresiniz değişmiş olmaz, VPN kullanırken bahsettiğimiz tunel Protokolü yardımıyla verileriniz şifreli ettik de Paketler Halinde arzu yaptığınız adrese gonderilir ettik bu sureçte arada kalan HERHANGİ Bir web Hizmet sağlayıcısı Veya müessese yada Kuruluşlar göster sizin aktivitelerinizi izlemeyez, takip edemez. İzlemeleri durumunda karşılaşacakları tek şey şifreli DURUMDA Olan verilerdir ettik bunlar hicbir biçimde çözülemez, göster Fakat İçin Ücretsiz VPN kullanırsanız durum değişik Olabilir.

Ücretsiz VPN programlarının sizin verilerinizi takip edip etmediklerinden ya da kaydedip kaydetmediklerinden emin olamazsınız. Ayrıca, ücretsiz VPN hizmetleri internet deneyiminizi yavaşlatır çünkü bant genişlikleri ve sunucu konumları genel olarak yeterli değildir.

Ücretli bir VPN programı kullandığınızda ise hem sınırsız bant genişliğinden yararlanabilir, hem verilerinizin güvenliği ve gizliliğinden şüphe duymazsınız.

Neden VPN Kullanmalısınız?

VPN programı ile yapabileceklerinizi özetlemek ve kısaca
anlatmak gerekirse:

  1. VPN ile IP adresinizi değiştirebilir ve çevrimiçi aktivitelerinizin, verilerinizin ve hassas bilgilerinizin izlenmediğinden; izlense bile çalınamayacak şekilde şifreli olacağından emin olabilirsiniz.
  2. VPN kullanarak bulunduğunuz coğrafik konumun dayattığı erişim engellerinden kurtulabilirsiniz, örneğin VPN ile Wikipedi’ya giriş için VPN’den yararlanabilirsiniz.
  3. Çok seyahat eden biriyseniz de, VPN kullanarak gittiğiniz ülkelerin uygulamakta olduğu erişim engellerini de aşabilir ve istediğiniz platform ve web sayfalarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
  4. Ücretsiz bir VPN yerine, ücretli bir VPN programı kullanarak sınırsız bant genişliğinin tadını Netflix ve Youtube izlerken çıkarabilirsiniz ve internet hizmet sağlayıcınızın size dayattığı kotalara takılmadan, HD kalitede dizi ve film gibi video içeriklerini izleyebilirsiniz.
  5. Verilerinizin ve bilgilerinizin güvende olduğundan emin olmak ve internetteki çevrimiçi aktivitelerinizin izlenmesinden kaçınmak için VPN harika bir çözüm.

Read More
admin 10 Nisan 2020 0 Comments

SABİT SÜRÜCÜ VE VERİ KURTARMA

SABİT SÜRÜCÜ VE VERİ KURTARMA

Bir sistem arızasından sonra sabit diskteki verileri kurtarmak artık herkes için kolayca mümkün hale geldi. Bozuk sabit sürücüdeki verileri kurtarmak için artık bilgisayar teknisyeni olmanız gerekmiyor, size gereken tek şey doğru yazılım araçlarını kullanmak.

Modern bilgisayarların bazı bölümleri inanılmaz derecede güvenilirdirler ancak yine de çeşitli nedenlerden dolayı bazı kayıplar meydana gelmektedir. Hızdan, dolayısıyla da aşırı ısınmadan dolayı bazen veri bozulmalarına ve dosya kayıplarına maruz kalmaktayız. Keza elektrik
kesintileri, ülkemizin bir gerçeği olarak her zaman karşımıza çıkmakta, veri bozulmalarına ve sistem arızalarına öncülük etmektedir. Son olarak bir çok kötü amaçlı yazılımlar ve yazılımsal hatalarda verilerimizi kaybetmemize katkıda bulunur.

Peki sabit diskimizi veri bozulmalarına karşı koruyabilir miyiz? Cevabı evettir. Bir noktaya kadar sabit disklerimizi korumak mümkündür. Isınma, aslında sorunlarımızın en küçüğüdür. Bu sorundan azıcık işi bilen biri bile kolayca kurtulabilir. Isınmanın başlıca nedeni tozlu bir fan ve düşük kalite soğutucudur. Bilgisayarınızın fanını temiz tuttuğunuz ve kaliteli bir soğutucu kullandığınız sürece bu sorunu rahatlıkla aşabilirsiniz.
Elektrik kesinlerinin maruz bıraktığı sorunları çözmek için harici bir pil veya ups sistemi satın alabilirsiniz. Bu sorununuzu tamamen çözecektir.

İyi bir antivirüs, zamanında sistem güncellemeleri ve sıkı güvenlik politikaları sizi bir çok virüs ve zararlı yazılımlardan koruyabilir.

Peki diğer yazılımlar için ne yapmamız gerekecek? Herhangi bir ürün, dahili bir hata nedeniyle çökebilir, bu gerçekleştiği zaman da ürünün kullandığı dosyalar verilerin bozulmasına yol açar. Windows’un kendisi tamamen hatasız değildir ve kendisi de çökmelere neden olabilir. Verilerinizin olması gerektiği kadar güvende olmadığını buradan anlayabilirsiniz.

Windows ve üçüncü parti yazılımlarda hatalar hakkında yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Düzenli veri yedeklemesi yapmak çoğu insan tarafından nadiren yapılsa da, yapılabilecek tek önlemdir. Bir çökme meydana geldiğinde, verilerinizi kurtarmak için yapabileceğiniz tek şey sabit sürücü kurtarma işlemidir.

Sabit sürücüden veri kurtarma, Windows dosya sistemleri, sabit sürücü. Vb gibi çok sayıda yazılımsal ve donanımsal bilgi sahibi olmayı gerektirir. Veri kurtarma araçları piyasada yaygın olarak bulunur. Sabit disk veri kurtarma için doğru aracı seçmek sizin için zor olabilir.

Disk kurtarma ürünlerini pazarlayan çok sayıda şirket vardır. Easeus, sizlere en iyi sabit disk ve veri kurtarma hizmetini sunan bir disk ve veri kurtarma programıdır. Durumunuza ve tam olarak neye ihtiyaç duyduğunuza veya neyi kurtarmak istediğinize bağlı olarak ihtiyaçlarınızı
kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Sabit disk sürücünüz bozuksa veya tamamen erişilemiyorsa Easeus sizin için dosyalarınızı kurtarır.

Easeus’u aşağıdaki bağlantıdan kolaylıkla indirebilir ve verilerinizi kurtarmaya başlayabilirsiniz.

https://www.easeus.com/datarecoverywizard/free-data-recovery-software.htm

Read More
admin 10 Nisan 2020 0 Comments

Evden Çalışırken Bağlantı Hızını Arttırmak İçin 11 İpucu

Covid 19 Karantina süreci boyunca evden çalışan iş dünyası profesyonelleri için evde internet hızını artıracak tavsiyelerde bulundu.

COVID-19‘un yayılmasını önlemek amacıyla tüm dünyada birçok şirket personeli evden çalışmaya başladı, öğrenciler ise online eğitimi deneyimliyor. Bu zorlu süreçte hizmet verdiği kurumların ve bireylerin yanında olmaya özen gösteren, evden çalışanların teknik sorunlarını çözüme kavuşturmayı hedefliyor.

“Evden çalışmak kolay gibi gözükse de aslında birçok zorluk ile mücadele ediyoruz” diyen

“Hem öğrenciler, hem de iş dünyası profesyonelleri için; evden verimli çalışmak ülkelerin geleceği ve ekonomi için büyük önem arz ediyor. İnsanların sadece işine ve eğitimine odaklanması için tasarlanan ofis ve okullar yerine birçok dikkat dağıtıcı unsurun bulunduğu evlerde verimli çalışmak mümkün.”

Evde yapılacak birkaç ufak düzenlemeyle evden de ofisteki kadar etkili çalışılabileceğiniz sıraladı:

1) İnternet Hızını Kontrol Edin

Anlık olarak internet hızınızı görebileceğiniz birçok servis bulunmakta. Bunlar arasında en doğru sonuçları verenlerden biri de SpeedTest.net sayfasıdır. Bu internet sitesinden faydalanarak internet hızınızı ölçebilirsiniz. Eğer çok düşük bir hızla karşı karşıya kalıyorsanız, mutlaka servis sağlayıcınızla bağlantı kurup, test yapılmasını talep edebilirsiniz. İnternet hızı testi sonrası aldığınız hizmet size yeterli değilse servis sağlayıcınız ile görüşüp hızı artıracak bir üst pakete geçiş yapabilirsiniz.

2) 802.11ac Modem

Eğer işiniz çalışırken bilgisayar kullanımını gerektiriyorsa evinizde gerekli yazılımları ve donanımları sağladıktan sonra güçlü ve kesintisiz bir internet bağlantısına sahip olmanız gerekiyor. İnternet hızını / WiFi performansını artırmak için ise öncelikle 802.11b/g/n router / modem kullanıyorsanız, yapmanız gereken ilk şey bir üst modele geçmek olabilir.

802.11ac, eski kablosuz standartlarına göre daha hızlıdır. Bu yeni teknoloji, veri transfer hızının 802.11bgn’den 3 kat daha hızlanmasına imkan sunar ve internet bağlantınızı güçlendirir. Öte yandan 802.11ac router / modem çift bant işlevselliği de sunar.

3) Modem Konumlandırma

Evde kullandığınız modemin konumu, ağ performansınızda büyük bir rol oynar. Routerınızı veya modeminizi ağ performansını optimize etmek amacıyla evinizin açık ve merkezi bir yerinde konumlandırın. CloudCheck gibi mobil uygulamalar ile evinizdeki en güçlü sinyal olan yeri belirleyebilir,ölü bölgeleri rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Böylece maksimum ağ performansı için en uygun alanı bulabilirsiniz. Ayrıca modem veya router üzerindeki antenleri, ekstra bir kablosuz yayın bölgesi elde etmek için hareket ettirebilirsiniz.

4) Kanalı Değiştirin

Bant üzerinde routerın sunduğu seçeneklere ( 2.4 GHz, 5 GHz vb. ) bağlı olarak, kanalları ayarlamak için bazı alternatifleri deneyebilirsiniz. Piyasada ücretsiz olarak kanalları belirlemenize yardımcı olan birkaç araç bulunuyor. Böylece kapasitesini aşmamış bir kanal seçerek bağlantınızı en üst noktaya taşıyabilirsiniz.

5) Kablosuz Ağınızı Kilitlemeyi İhmal Etmeyin

Ağ güvenliği, performans için önemlidir. Davetsiz misafirlere karşı önlem alın. Kullandığınız WiFi’a siz farkında olmadan bir başkası da dahil olabilir.Örneğin, apartmanınızdaki komşunuz sizin ağınıza bağlanabilir ve haberiniz olmadan HD filmler indirebilir. Bu duruma engel olmak için Wi-Fi ağınız için WPA2 koruma ayarlarını aktif edin.

6) Mesh Teknolojisi Destekli Ürünler ile WiFi Performansını Artırın

Piyasada mesh teknolojisini destekleyen birçok ürün bulunuyor. Bunlardan birini internet üzerinden satın alabilir ve evde internet kapsama alanını genişletebilirsiniz. Örneğin evlerde ultra yüksek hızda ve güvenli internet erişimi için Multy U Mesh Wi-Fi sistemi’ni tercih edebilirsiniz.550 metre kareye kadar kapsama alanında eşit hızda performans vaat eden ürünün altı adet entegre anteni bulunmaktadır.

2100 Mbps veri erişim hızına sahip olan (*2,4 GHz’de 300 Mbps *5 GHz’de 2x 866 Mbps) Mult U, evlerde maksimum 128 cihazı Wi-Fi ağına dahil edebiliyor. Akıllı telefon aplikasyon desteği ile ağınızı 7 / 24 her yerden yönetme imkanı sunan cihaz sayesinde;ebeveyn kontrolü, misafir ağı oluşturma,gibi işlemler, cep telefonları üzerinden kolaylıkla yönetebiliyor.

7) Ağınızı Genişletin

Kablosuz internetin çekmediği noktalar için eviniz de ekstra bir access point konumlandırabilirsiniz. Kablosuz köprü ya da ağınızı genişletmek için yineleyici (repeater) olarak kullanabilirsiniz.

Ek bir access pointin konumlandırılması ile evinizde daha önce sinyal iletim imkanı olmayan bölgeler için Wi-Fi sinyali sağlayabilirsiniz. İnternet hızı, bağlanan cihazların tipi ve sayısı gibi durumlara göre; köprü işlemi, ışık hızında bir bağlantı sunamaz ancak Wi-Fi sinyal alanını genişletir.

8) Kablosuz Menzil Genişletici

Evlerde modem veya router genelde salonda konumlandırıldığı için; ebeveynler bu odada çalışırken internet erişiminde sorun yaşamayabilir. Ancak kendi odalarından online olarak derse katılan öğrenciler, zaman zaman bağlantı sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Böylesi durumlarda bir kablosuz ağ genişletici ile evdeki kapsama alanını genişletebilirsiniz.

Evde ya da ofiste mevcut modem ya da router’ı değiştirmeden kablosuz internetin kapsama alanını artırmayı sağlayan aynı zamanda bağlantı hızını ve kalitesini de en uç noktaya taşıyan kablosuz menzil genişleticiler, tek tuşla kolayca aktif hale gelebiliyor. Kablosuz genişletici cihazların kurulacağı lokasyon, verimlilik için önem taşıyor.LED gösterge aynı zamanda kaç cihazın bağlı olduğunu ve performansı nasıl etkilediğini de gösteriyor. Ürün doğrudan elektrik prizine takılarak çalışıyor.

Ancak unutmamak gerekir ki kablosuz ağ genişleticiler, Mesh teknolojisini destekleyen Multy kadar yüksek performans sunmaz.

9) Web Tarayıcıyı, Güvenlik Yazılımları ve İşletim Sistemini Güncelleyin

Basit bir önlem olarak gibi gözükse de kullandığınız web tarayıcıyı güncellemek size avantaj sağlayabilir. Güncel olmayan bir web tarayıcı hem güvenlik, hem de hız açısından sorun çıkarabiliyor. Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox ya da Opera fark etmeksizin web tarayıcınızı her daim en güncel sürümde tutmaya özen gösterin. Hem bant genişliği verimliliği, hem de daha güvenli kullanım için web tarayıcı, güvenlik yazılımları veişletim sisteminizi güncelleyin.

10) Web Tarayıcı Önbelleğini Temizleyin

Web tarayıcılarda zaman içinde şişen önbellek, herhangi bir internet sayfalarına erişimde sorun çıkarabiliyor. Bu nedenle “Ayarlar” üzerinden belirli periyotlarla cache şeklinde de geçen önbelleği temizlemeyi ihmal etmeyin.

11) Web Tarayıcıdaki Araç Çubuklarını Silin

Araç çubukları her ne kadar işimizi kolaylaştırsa da ne yazık ki bir yandan da web tarayıcıları hantallaştırabiliyor. Bu da internet deneyiminin zedelenmesine neden oluyor. En azından karantina döneminde evde olduğunuzda web tarayıcılardaki araç çubuklarını silip daha basit ve sade bir uygulama haline getirebilirsiniz.

Read More
admin 10 Nisan 2020 0 Comments

WhatsApp’ta fotoğraf ve video gönderen herkes artık…

WhatsApp, kullanıcılarının sevineceği çok önemli özellikleri sunmaya hazırlanıyor. WhatsApp’ta yazışırken fotoğraf ve video yollayanlar bakın artık ne yapacak?

Koronavirüsten dolayı güvenlik bazında pek çok yenilik getiren WhatsApp, bu kez uzun zamandır beklenen özellikleri yayına vermek üzere.

Bir süredir WhatsApp iOS beta uygulamasında yer alan Gelişmiş Arama Modu artık WhatsApp

Android uygulamasının beta sürümünde de kendisine yer buldu.

Gelişmiş Arama Modu sayesinde kullanıcılar sadece metinleri değil fotoğrafları, sesleri, videoları, GIF dosyalarını, dökümanları ve linkleri daha kolay filtreleyebiliyor. Böylece istediği içeriğe daha

hızlı bir şekilde ulaşabiliyor.

Bir diğer yenilik ise yedekleme dosyalarına yapılan bir optimizasyon. Artık Google Drive üzerine sohbet yedeklerinizi atarken şifre koyabileceksiniz.

Diğer yandan WhatsApp, bugünden itibaren bir iletinin birden fazla kişiyle paylaşılmasının önüne

geçecek. Peki bu ne anlama geliyor?

WhatsApp kullanıcıları artık beş veya daha fazla kişiye gönderilen iletileri artık yalnızca tek bir kişiye iletilebilecek. WhatsApp mesajlara sınırlama getirerek, yanlış bilgilerin gönderilmesinin hızı

biraz olsun yavaşlatılacak.

2018 yılına kadar, kullanıcılar bir kerede 250 gruba bir mesaj iletebilirken yine aynı yıl bu sayı

20’ye düşürüldü. 2019’da 5’e düşen bu sınır şimdi ise 1 taneye dönüştü.

Read More
admin 10 Nisan 2020 0 Comments